BCGB Judging List & Criteria

Criteria for the Judging Lists is as follows:
JUDGING LIST CRITERIA – The Judging Lists for our Club are compiled in accordance with the Kennel Club’s advisory criteria and are subject to final Kennel Club (KC) approval.

REQUIREMENT FOR ALL JUDGING LISTS – A written critique must be submitted to the Dog Press within 4 weeks of each Judging appointment. Failure to comply with this requirement will mean automatic deletion from the BCGB’s Judging List.

A1 LISTS – Judges who have previously been approved by the KC to award Challenge Certificates (CCs) have completed their first appointment in the breed and have the support of the Brittany Club of Great Britain (BCGB).

A2 LISTS For people who fulfil all the requirements for the A3 list, who have been assessed in accordance with Kennel Club requirements and accepted by the Kennel Club for inclusion on an A2 list and have the support of the Brittany club of GB. To attend an Open Field Trial or an Open Gundog Test (GWT) for a Gundog Breed in this Group (HPR).

A3 LIST BREED SPECIALISTS – Judges whom the BCGB would support to award CCs but who, as yet, have not been approved by the KC and have:
a) A minimum of 7 years experience judging in the breed.
b) Judged a BCGB Club Show or have judged the breed at 6 Open or Championship Shows, without CCs, and with an adequate geographical spread.
c) Judged a minimum of 15 Classes.
d) Judged a minimum of 50 dogs.
e) Attended a seminar given by a Kennel Club accredited trainer, and passed the relevant examination on Kennel Club Regulations and Judging procedures.
f) Attended a seminar given by a Kennel Club accredited trainer on Conformation and Movement.
g) Attended a ‘Points of the Dog’ Assessment conducted by a Kennel Club accredited trainer and passed the assessment.
h) Attended at least one BCGB Judging Seminar and passed an examination/assessment where applicable.
i) Bred and/or owned a minimum of 3 dogs when they obtained their first entry in the KC Stud Book. (Save in exceptional circumstances).
j) Attended a Kennel Club Open Field Trial, or an Open Gundog Test (GWT) for a Gundog breed.
k) Stewarded at 12 shows.

A3 LIST BREED NON-SPECIALISTS –
a) A minimum of 7 years experience judging in any one breed (to include 5 years experience in this breed) and have the support of the BCGB.
b) To have judged the breed at 5 Open or Championship Shows, without CCs, and with an adequate geographical spread.
c) Judged a minimum of 20 Classes.
d) Judged a minimum of 60 dogs.
e) Been approved to award CCs in at least one other breed.
f) Preferably to have attended at least one BCGB Judging Seminar and passed an examination/assessment where applicable.
g) Attended a Open Field Trial, or an Open Gundog Test (GWT)for a Gundog breed.

B LIST BREED SPECIALISTS – Judges who have:
a) A minimum of 5 years experience owning and exhibiting in the breed and have the support of the
BCGB.
b) Judged a minimum of 4 Classes of the breed at Open or Championship Shows, without CCs.
c) Judged a minimum of 12 dogs.
d) Attended at least one BCGB Judging Seminar and passed an examination/assessment where applicable.

B LIST BREED NON-SPECIALISTS – Judges who have:
a) A minimum of 5 years experience judging in any one breed and have the support of the BCGB.
b) Judged a minimum of 10 Classes of the breed at Open or Championship Shows, without CCs.
c) Judged a minimum of 20 dogs.

C LIST BREED SPECIALISTS – For aspirant judges who have shown and interest in the breed and have the support of the BCGB.
a) A minimum of 3 years experience owning and exhibiting in the breed and have the support of the BCGB.
b) Preferably attended at least 1 BCGB Judging Seminar and passed an examination/assessment where applicable.
Listings would normally include people who have judged the breed at Limited and Open Shows but do not yet qualify for the B Lists.

C LIST BREED NON-SPECIALISTS – For aspirant judges who have shown an interest in the breed and have the support of the BCGB.
a) A minimum of 5 years experience judging in any one breed and have the support of the BCGB.
Listings would normally include people who have judged the breed at Limited and Open Shows but do not yet qualify for the B Lists

 A Judging List Application Form : Available Here word-logo

 

Brittany Club of Great Britain  

Approved  Judges Lists
2017
JSC Secretary 07984663721    email – jsc.brittany@yahoo.co.uk
A1 LIST (Breed  Specialists) Updated 31st July 2017
Mrs B Anderson (ROCHUS) Beechgrove, Goodrich,
Ross-on-Wye, Herefordshire HR9 6JE
01600 890667
Mrs M J Coombes (DUNCLIFFE) 26 Lockwood Terrace,
Gillingham, Dorset, SP8 4LQ
01747 823154
Msr M Corre – France L’Isle Route de St
Urbain, 29460 Dirinon, France
+33 298250036
Mrs J Cutler (JAYRICNBRITS) Lynmar House, Lewis
Wood, Pentrepiod, Pontypool, NP4 6RZ
01495 740386
Ms A Ellis (EASTONITE) Orchard Villa,
Deeping St Nicholas, Spalding, Lincs, PE11 3EN
01775 630616
Mrs K M Gorman (WALGOREG) 4 Mitchell Court,
Castle Mound Way, Rugby, CV23 0UY
07971
184559
Mrs H M Green (FOSSCOTT) Rhos Goch, Llanfair
Caereinion, Welshpool, Powys SY21 0DR
01938 811717
Mr R Greenwood (JOYMONDS) 19 Rolling Dales
Close, Maltby, Rotherham S66 8EJ
01709 543520
Ms P Grime (ANSONA) Coppice Cottage,
Tockholes Road, Tockholes, Darwen, Lancs, BB3 0LP
01254 264384
Mr G Hargreaves (GHYLLBECK) Oakfield, Land Lane,
Longton, Preston, Lancs, PR4 4SH
01772 616046
Mrs E Hughes (SONNENBERG) Hill House, Iron
Acton, Bristol, Avon, BS37 9XA
01454 228439
Mr R McMaster(WEARVALE) 21 Southside Gardens, South Hylton, Sunderland SR4 0NP. 07711 845687
Mrs A Massie (ABERDON) Ochilview, Brucefield Crescent over
Bridge, Clackmannan, FK10 4DJ
07984 663721
Mr H Nelson (BYEWAYS) 15 Primrose Avenue,
Farndon Fields, Farndon, Notts, NG24 3TY
01636 706699
Mrs C Ogle (RAYCRIS) Raycris, Stainton
Lane, Stainton, Rotherham, Yorkshire, S66 7RB
01709 814270
Mrs M Reeves (BAYWILLOW) 19 Elmsdale Road,
Ledbury, Herefordshire, HR8 2EG
01531 631554
Msr Georges Riva – France Fourneaux, 23200,
Aubusson, France
Mrs J Robinson (TARWARD) 1 Brimington Road,
Willerby, Hull, Yorkshire, HU10 6JD
01482 651614
Mrs P Rush (PATOUCHE) Low Grange Farm,
Heveningham, Halesworth, Suffolk, IP19 0EF
01986 798336
Mrs J Yarrow (BONAPARTIST) Wheatlands,Farm
Road,Great Oakley,Essex, CO12 5AL.
01255 886946
Mr P Yarrow (BONAPARTIST) Wheatlands,Farm
Road,Great Oakley,Essex, CO12 5AL.
01255 886946
Mr M Young (PIXBROOK) 1 Queen Anne’s Close,
Stotfold, Hitchin, Herts  SG5 4LP
01462
234736
A1 LIST (Non-Specialists)
Mr M Armstrong (BITCON) Bramdene, Cargo Beck,
Carlisle, Cumbria, CA6 4BB
01228 674318
Mrs D Arrowsmith (FLEETAPPLE) Fleetapple Lodge,
Maker Lane Farm, Hoar Cross, Burton on-Trent, Staffs, DE13 8QR
01283 575448
Mrs P Blay (STABLAHEIM) Rose Cottage, Ashford
Road, Newingreen, Hythe, Kent, CT21 4JD
01303 264446
Mrs C Coode (WARRINGAH) Warringah’s Valley
View, Fownhope, Herefordshire, HR1 4PU
01989 740296
Dr G Curr (NATIMUK) 25 Agnes Road, Acton,
London, W3 7RF
0208 7434073
Mrs L Davis (CORRIBEG) 61 Wood Lane,
Streetly, Sutton Coldfield, West Midlands, B74 3LS
01213 531246
Mrs V Foss (ELSWOOD) 16 Hanna Court,
195-199 Wilmslow Rd, Handforth  Wilmslow SK9 3JX
01625 531438
Mrs J Gill Davis (ROSECOURT) Brook House, Edvin
Loach, Bromyard, Herefordshire, HR7 4PW
01885 482404
Mrs F Grimsdell (TATTERSETT) The Paddocks, The
Street, Caston, Attleborough, Norfolk, NR17 1DD
01953 483536
Mrs E P Hollings (GUNALT) Carlton Hall Farm,
Carlton, Yeadon, Leeds, Yorkshire, LS19 7BG
01132 505113
Dr R W James (JASMORNE) 18 Lacey Close,
Watlington, Kings Lynn PE33 0TX
01553 813754
Mr F Kane (HIRONTOWER) 71 Coast Road,
Redcar, Cleveland, TS10 3RD
01642 485895
Mrs C McDonald (NORTHEY) Northey Springs, West
Chase, Mundon, Maldon, Essex, CM9 6PD
01621 740920
Mrs J Miller (FEORLIG) Peach Tree
Cottage,Watling Street, Claybrooke Parva, Lutterworth, Leics LE17 5BE
01455 220330
Mrs A Moss (EWTOR) Plantation Cottage,
Ringtail Road, Burscough, Ormskirk, Lancashire, L40 8JY
01704 893128
Mr D Moss (EWTOR) Plantation Cottage,
Ringtail Road, Burscough, Ormskirk, Lancashire, L40 8JY
01704 893128
Mr R A Stafford JP (FARNFIELD) 193 Peniel Green
Road, Llansamlet, Swansea, SA7 9BA
01792 797404
Mr J Thirlwell (FERNDEL) Whickham Hill South,
Whickham Highway, Gateshead, NE11 9QL
01914 887168
Mrs Z Thorn-Andrews(DRAKESLEAT) Drakesleat, Bestmans
Lane, Kempsey, Worcester, WR5 3PZ
01905 820720
Ms T Walsh(ARDBRACCAN) 22 Ferndale Road,
Glasnevin, Dublin 11
003531 8341537
Mrs J Ward (MIANJA) Prospect Cottage, 98a
Bank Street, Morley, Leeds, LS27 9HY
01132 526560
A3 LIST (Breed Specialists)
Mrs J Frost/nee Rush (PATOUCHE) 29, Main Road,
Marlesford, n/r Woodbridge, Suffolk, IP13 0AD
07795 432408
Mrs B J Hargreaves (GHYLLBECK) Oakfield, Land Lane,
Longton, Preston, Lancs, PR4 4SH
01772 616046
Mr B Molton (BRAEBRITS) Ty Llyn,
Blaennantygroes Road, Cwmbach, Aberdare, Rhondda, Cynon Taff, Wales, CF44 0EA
01685 877971
Miss G Tully (HIGHCLARE) 9 Church View, Main
Street, Scothern, Lincs, LN22UF
01673 860101
A3 LIST (Non-Specialists)
Mr C B Bexon (OLDFIELD) 59 Derby Road, Kirkby
in Ashfield, Notts NG17 9DH
01623 722037
Mr G Haran (MAGREGOR) 2 Auchengree Road,
Glengarnock, Ayrshire, KA14 3BU
01505 685539
Mr R J Morris (LASCOED) Old Pontymister Farm,
Risca, Newport, Gwent, NP11 6EL
01633 612326
Mrs A Webster (ASQUANNE) Lilac Cottage, Cliffe
Hill, Stanton-under- Barden, Markfield, Leics, LE67 9TE
01530 249952
Mr F. Whyte (KAZVAL) North Lodge,
Kirkpatrick Fleming, Dumfriesshire DG11 3BE
01461 800372
Mrs P Williams (BOURNEHOUSE) Bourne House,  Bond End Holdings,Yoxall East,  Staffordshire DE13 8NJ 01543 473220
B LIST (Breed Specialists)
Mr J Anderson (ROCHUS) Beechgrove, Goodrich,
Ross-on-Wye, Herefordshire HR9 6JE
01600 890667
Ms F Cook (TAILLISIDE) Newsmithfield, 299
Coppice Road, Higher Poynton, Cheshire, SK12 1SP
07966 555392
Ms J Garrity (EASTKNIGHTON) 47 Bentinghouse Road,
Leicester, LE2 9BG
01162 243915
Ms S Gudgin(JASSENDUE) 34 Reservoir Road,
Gloucester, GL4 6RT
01452 384281
Mrs S Thorley (GEMPOINT) Chestnut Grove,
Coalville, Leicester, LE67 4SG
07906 392813
Mr R Welch 23 Park Avenue,
Kerry, Newtown, Powys SY16 4DA
01686 670809
Mr S. Wright (HAWKWISE) 33 Croft Lane, Temple
Grafton, Alcester, Warks B49 6PA
01789 772413
B LIST (Non-Specialists)
Mr C Atkinson (SEGANTII) 5 Bristol Avenue,
Fleetwood, Lancashire FY7 8JQ
01253 870899
Mr A Brace (TRAGBAND) 11 Lennox Lane,
Bidston Village, Wirral CH42 7RB
01512 001967
Mr B Bunce (ADURNI) Adurni,  10 Barons Way,  Polegate, East Sussex BN26 5JJ 01323 483435
Mrs P Butler-Holley (SHANDWICK) 13 Redthorpe Crest,
Redbrook, Barnsley, Yorkshire, S751JE
07850 419204
Mrs E Gates (SCHONBLICK) 19 Ings Way,
Ingbirchworth, Penistone, Sheffield, Yorkshire, S36 7GL
01226 766866
Ms I Glen (WILHOLME) Carlton Cottage,
Deans Square,Topcliffe, Thirsk YO7 3RT
01845 577764
Mr K Groom (GRUNJAGEN) 37 Bridge Street,
Cosley, West Midlands, WV14 8HU
01215 579216
Mr S A Hollings (GUNALT) Carlton Hall Farm,
Carlton, Yeadon, Leeds, Yorkshire, LS19 7BG
01132 505113
Mrs A Howes (MEDOGOLD) Mandarin, Henley
Road, Nuneham Courtenay, Oxford, OX44 9PR
01865 343435
Mr M Howes (MEDOGOLD) Mandarin, Henley
Road, Nuneham Courtenay, Oxford, OX44 9PR
01865 343435/07717
767528
Mrs J Iles-Hebbert (GLENNESSA) Whittledown, Old
Blandford Road, Salisbury, Wiltshire SP2 8DE
01722 335375
Ms B Johnson (DOWNSTREAM) 3 Flint Cottages,
Herringswell Road,  Kentford,
Newmarket,  Suffolk CB8 7QS
01638 750614
Ms H McCormack (CHATAWAY) Mountmarle Cottage,
Dryden Farm, Roslin, Midlothian, EH25 9PS
01314 401916
Mrs S Marshall (LOWERDON) Lowerdon,  50 Sunway, Halifax,  West Yorkshire HX3 9PF 01422 367399
Mrs J Millard(nee Fairhall)
(ACOUSTICA)
12 Lynton Drive, Ely,
Cambridgeshire, CB6 1DQ
07851 153016
Mr J Nev Newton (NEVEDITH) 244 Shuttlewood Road,
Bolsover, Chesterfield, S44 6PA
01246 822472
Mr M Phillips (JAEVA) Tower Cottage, Barby
Road, Rugby Warks CV22 5QA
07742 815228
Mr D Shields (WILHOLME) Carlton Cottage,
Deans Square,Topcliffe, Thirsk YO7 3RT
01845 577764
Mrs B Stamp (TYNSIL) 396 Princess Drive,
Liverpool, L14 8XQ
07715 030332
Mrs G Stenton (GAESTEN) Eagle Cottage, Stane
Street, Slimfold, Horsham, West Sussex, RH13 7GX
01403 790149
Ms D Stewart-Ritchie (GWENDARIFF) Gwendariff, Nut Hill
Road, Moira, Co Armagh BT67 0PH
02892 613703
Mr R Strudwick (BURPHAM) 31 Glendale Drive,
Guildford, Surrey GU4 7HZ
01483 827122
Mr C Woodward (WADESON) Woodlands,  Furlong Road, Bolton-Upon-Dearne,  Rotherham, South Yorkshire S63 8HU 01709 896663
Mr N A Worth (SARABANDE) 4 Clos Sant Teilo,
Llangyfelach, Swansea, SA5 7HG
01792 795382
C LIST (Breed Specialists)
Ms Sue Axtell (CALLMILLARD) 49 St Davids Drive,
Evesham, Worcestershire WR11 2AS
07519 292647
Mrs P Dempster (BENREEDA) Denhill Farm, St
Katherines, Inverurie, Aberdeenshire, AB51 8SU
01651 891402
Mr R Gregor 134 Badshot Park,
Badshot Lea, Farnham, Surrey, GU9 9NF
01252 330387
Mr V Haynes (BARRANCO) The Orchard, Long
Lane, Hickling, nr Melton Mowbray, LE14 3AG
01664 822364
Miss J Pretty 24 Pipehay Lane,
Draycott in the Clay, Ashbourne, Derbyshire DB6 5BY
07710 428093
C LIST (Non-Specialists)
Mr D Alcorn (RUTILUS) Annavale, Biggar,
South Lanarkshire ML12 6LX
07719 407621
Mr A Allen (ALLENIE) Grove House, 79 Brigg
Lane, Camblesforth, Selby, N Yorkshire YO8 8HD
01757 611265
Ms T Boyles (BLEYOS) Riverside
Cottage,  Cladich, by Dalmally Argyll
PA33 1BQ
07821 674619
Mrs J Byrne (ENRYB) Enryb,4 East View,
off Oak Street, Shawford, Rochdale OL12 8NT
07774 782643
Mrs J Cameron (KASPROWY) Highfields,
Eaglesham, Glasgow G76 0NT
01355 302659
Mr M Egan (ENRYB) Enryb,17 Longfield Rd
, Shaw,  Oldham OL2 7HD
07774 782643
Mrs J Eyeington (MEADOWDALE) Meadowdale, Pudding
Lane, Birch, Colchester, Essex CO2 0NE
01206 330495
Mrs K A Frost (FROSTISEN) Runaways Cottage,
Ring St, Stalbridge, Dorset, DT10 2LZ
01963 364434
Mrs D Hardie (MISTAYRE) 101 Prestwick Road,
Ayr KA8 8LJ
01292 283738
Mrs L Harper (PITSWARREN) Pitswarren, Quarley,
Andover, Hants, SP11 8PT
01980 629213
Mr P Harper (PITSWARREN) Pitswarren, Quarley,
Andover, Hants, SP11 8PT
01980 629213
Ms M Hodgson (DDALRUS) 1 Scythe Way,
Colchester, Essex, CO3 4ST
01206 540029
Mrs D Holman (SILVANUS) 191
Wood Lane, HESKIN , Lancs.   PR7 5NS
01257 453111
Ms G Horrocks (ITCHENWYCH) 40 Sandiway Road,
Crewe CW1 3QR
01270 585654
Mrs D Kirkwood-Emery (HELYDON) 34 Auchencor Drive,
Kilmarnock KA3 1PX
01563 524606.
MR D Knights (LELAPS) 186 Pinza Close,
NEWMARKET CB8 7AR
01638 428717
Ms S McAndrew (BRACKENMIST) 31 Selkirk Avenue
Paisley Renfrewshire PA2 9JF.
01505 349094
Mr R McDonald (ROANJORA) 23 Wilbury Hills
Road, Letchworth, Hertfordshire, SG6 4JU
01462 672696
Mrs F Mitchell (SUNSPRAKE) Honeybourne, Naunton
Beauchamp, Pershore, Worcs, WR10 2LQ
01386 462681
Mrs J Morris (PENROSE) Black Beech, Goytre,
Pontypool, Gwent NP4 0AA
01873 880271
Ms M Morton (ANDRONJA) Wiston Lea, 59a,
Lethame Road, Strathaven ML10 6DU
07707 060475
Ms Jennifer Nicholls (STONESVIEW) 32 Lodge Hill Drive, Kiveton
Park, Sheffield S26 5RU
01909 773780/07772 365261
Mrs M Nixon (QUINTANA) The Old Rectory, Rectory Lane,
Nailstone, Nuneaton, CV13 0QQ
01530 260581
Mrs J Revill (JULITA) Furzelands, 20 Acacia
Drive, Maldon, Essex, CM9 6AP
07764 157381
Ms A Scutcher (WINSLEYWOOD) 10 Glebe Close, Wix
Manningtree, Essex, CO11 2SD
01255 871489
Mrs G Simpson(SIREVA) Lythe House Farm,
Stape, Pickering, North Yorkshire YO18 8HP
01751 417035
Mr M Slimax Address to follow 07402 579734
Miss D Smillie (OAKBERROW) Oakberrow,
Stoneyardgreen, Coddinton, Ledbury, Herefordshire, HR8 1JR
01531 640102
Miss N Spencer (BANNONBRIG) Wood View, 9
Bransfield Close, Wigan, Lancashire.  WN3 5NW.
07710 495256
Dr R Suchett-Kaye (SETTSKAYE) 8 Meden Bank,
Bothamsall, Retford, Notts
01623 835694
Mr E Webster (BENJCROFT) Smallholm Croft,
Smallholm, Kelso, Roxburghshire TD5 7PJ
01573 460363
JSC Secretary.     email
– jsc.brittany@yahoo.co.uk
Hon Sec. Ann Samardzija email – secretary@brittanyclub.co.uk

Share this on Social Media
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on TumblrPin on PinterestShare on StumbleUponShare on Google+Share on RedditEmail this to someone