Categories
Club Forms - Schedules - Instructions Judging Show

BCGB Judging List & Criteria

Judging application form revised July 2019

Criteria for the Judging Lists is as follows:
JUDGING LIST CRITERIA – The Judging Lists for our Club are compiled in accordance with the Kennel Club’s advisory criteria and are subject to final Kennel Club (KC) approval. Over the next few years there will be a gradual transfer to the Kennel Club JCF Website

REQUIREMENT FOR ALL JUDGING LISTS – A written critique must be submitted to the Dog Press within 4 weeks of each Judging appointment. Failure to comply with this requirement will mean automatic deletion from the BCGB’s Judging List.

A1 LISTS – Judges who have previously been approved by the KC to award Challenge Certificates (CCs) have completed their first appointment in the breed and have the support of the Brittany Club of Great Britain (BCGB).

A2 LISTS For people who fulfil all the requirements for the A3 list, who have been assessed in accordance with Kennel Club requirements and accepted by the Kennel Club for inclusion on an A2 list and have the support of the Brittany club of GB. To attend an Open Field Trial or an Open Gundog Test (GWT) for a Gundog Breed in this Group (HPR).

A3 LIST BREED SPECIALISTS – Judges whom the BCGB would support to award CCs but who, as yet, have not been approved by the KC and have:
a) A minimum of 7 years experience judging in the breed.
b) Judged a BCGB Club Show or have judged the breed at 6 Open or Championship Shows, without CCs, and with an adequate geographical spread.
c) Judged a minimum of 15 Classes.
d) Judged a minimum of 50 dogs.
e) Attended a seminar given by a Kennel Club accredited trainer, and passed the relevant examination on Kennel Club Regulations and Judging procedures.
f) Attended a seminar given by a Kennel Club accredited trainer on Conformation and Movement.
g) Attended a ‘Points of the Dog’ Assessment conducted by a Kennel Club accredited trainer and passed the assessment.
h) Attended at least one BCGB Judging Seminar and passed an examination/assessment where applicable.
i) Bred and/or owned a minimum of 3 dogs when they obtained their first entry in the KC Stud Book. (Save in exceptional circumstances).
j) Attended a Kennel Club Open Field Trial, or an Open Gundog Test (GWT) for a Gundog breed.
k) Stewarded at 12 shows.

A3 LIST BREED NON-SPECIALISTS –
a) A minimum of 7 years experience judging in any one breed (to include 5 years experience in this breed) and have the support of the BCGB.
b) To have judged the breed at 5 Open or Championship Shows, without CCs, and with an adequate geographical spread.
c) Judged a minimum of 20 Classes.
d) Judged a minimum of 60 dogs.
e) Been approved to award CCs in at least one other breed.
f) Preferably to have attended at least one BCGB Judging Seminar and passed an examination/assessment where applicable.
g) Attended a Open Field Trial, or an Open Gundog Test (GWT)for a Gundog breed.

B LIST BREED SPECIALISTS – Judges who have:
a) A minimum of 5 years experience owning and exhibiting in the breed and have the support of the
BCGB.
b) Judged a minimum of 4 Classes of the breed at Open or Championship Shows, without CCs.
c) Judged a minimum of 12 dogs.
d) Attended at least one BCGB Judging Seminar and passed an examination/assessment where applicable.

B LIST BREED NON-SPECIALISTS – Judges who have:
a) A minimum of 5 years experience judging in any one breed and have the support of the BCGB.
b) Judged a minimum of 10 Classes of the breed at Open or Championship Shows, without CCs.
c) Judged a minimum of 20 dogs.

C LIST BREED SPECIALISTS – For aspirant judges who have shown and interest in the breed and have the support of the BCGB.
a) A minimum of 3 years experience owning and exhibiting in the breed and have the support of the BCGB.
b) Preferably attended at least 1 BCGB Judging Seminar and passed an examination/assessment where applicable.
Listings would normally include people who have judged the breed at Limited and Open Shows but do not yet qualify for the B Lists.

C LIST BREED NON-SPECIALISTS – For aspirant judges who have shown an interest in the breed and have the support of the BCGB.
a) A minimum of 5 years experience judging in any one breed and have the support of the BCGB.
Listings would normally include people who have judged the breed at Limited and Open Shows but do not yet qualify for the B Lists

Brittany Club of Great Britain

Approved  Judges Lists 2020

Updated 19th October 2020

JSC Chair Mr H Nelson
JSC Secretary Mrs Annie Massie 07984 663721    email – jsc.brittany@yahoo.co.uk
A1 LIST (Breed  Specialists)
Mrs B Anderson (ROCHUS)Beechgrove, Goodrich, Ross-on-Wye, Herefordshire HR9 6JE01600 890667
Mme C CesconFrance
Mrs M J Coombes (DUNCLIFFE)26 Lockwood Terrace, Gillingham, Dorset, SP8 4LQ01747 823154
Msr M CorreL’Isle Route de St Urbain, 29460 Dirinon, France+33 298250036
Mrs J Cutler (JAYRICNBRITS)Lynmar House, Lewis Wood, Pentrepiod, Pontypool, NP4 6RZ01495 740386
Lady A Ellis (EASTONITE)Orchard Villa, Deeping St Nicholas, Spalding, Lincs, PE11 3EN07790 322969
Mrs J Frost/nee Rush (PATOUCHE)29, Main Road, Marlesford, n/r Woodbridge, Suffolk, IP13 0AD07795 432408
Mrs K M Gorman (WALGOREG)4 Mitchell Court, Castle Mound Way, Rugby, CV23 0UY07971 184559
Mr R Greenwood (JOYMONDS)19 Rolling Dales Close, Maltby S66 8EJ01709 543520
Ms P Grime (ANSONA)Coppice Cottage, Tockholes Road, Tockholes, Darwen, Lancs, BB3 0LP07836 720185/01254 264384
Mrs B J Hargreaves (GHYLLBECK)Oakfield, Land Lane, Longton, Preston, Lancs, PR4 4SH01772 616046
Mr G Hargreaves (GHYLLBECK)Oakfield, Land Lane, Longton, Preston, Lancs, PR4 4SH01772 616046
Mrs E Hughes (SONNENBERG)Hill House, Iron Acton, Bristol, Avon, BS37 9XA01454 228439
Mrs A Massie (ABERDON)Craiglea, Craigrie Road, Clackmannan, FK10 4DQ07984 663721/01259 729733
Mr R McMaster (WEARVALE)10 Wentworth Close, Mount Oswald, Durham DH1 3FD07711 845687
Mr B Molton (BRAEBRITS)Ty Llyn, Blaennantygroes Road, Cwmbach, Aberdare, Rhondda, Cynon Taff, Wales, CF44 0EA01685 877971
Mr H Nelson (BYEWAYS)15 Primrose Avenue, Farndon Fields, Farndon, Notts, NG24 3TY01636 706699
Msr G RivaFourneaux, 23200, Aubusson, France
Mrs J Robinson (TARWARD)1 Brimington Road, Willerby, Hull, Yorkshire, HU10 6JD01482 651614
Mrs P Rush (PATOUCHE)Low Grange Farm, Heveningham, Halesworth, Suffolk, IP19 0EF01986 798336
Mrs J Yarrow (BONAPARTIST)Wheatlands,Farm Road,Great Oakley,Essex, CO12 5AL. 01255 886013
Mr P Yarrow (BONAPARTIST)Wheatlands,Farm Road,Great Oakley,Essex, CO12 5AL.01255 886013
Mr M Young (PIXBROOK)1 Queen Anne’s Close, Stotfold, Hitchin, Herts  SG5 4LP 01462 234736
A1 LIST (Non-Specialists)
Mr M Armstrong (BITCON)Bramdene, Cargo Beck, Carlisle, Cumbria, CA6 4BB01228 674318
Mrs D Arrowsmith (FLEETAPPLE)Fleetapple Lodge, Maker Lane Farm, Hoar Cross, Burton on-Trent, Staffs, DE13 8QR01283 575448
Mrs P Blay (STABLAHEIM)7 Mayfield Road, Lyminge, Folkestone, Kent CT18 8HL01303 863570/07732 273705
Mrs C Coode (WARRINGAH)Warringah’s, Valley View, Fownhope, Herefordshire, HR1 4PU01989 740296
Dr G Curr (NATIMUK)25 Agnes Road, Acton, London, W3 7RF0208 7434073
Mrs L Davis (CORRIBEG)61 Wood Lane, Streetly, Sutton Coldfield, West Midlands, B74 3LS01213 531246
Mrs V Foss (ELSWOOD)16 Hanna Court, 195-199 Wilmslow Rd, Handforth  Wilmslow SK9 3JX01625 531438
Mrs J Gill Davis (ROSECOURT)Brook House, Edvin Loach, Bromyard, Herefordshire, HR7 4PW01885 482404
Mrs F Grimsdell (TATTERSETT)The Paddocks, The Street, Caston, Attleborough, Norfolk, NR17 1DD01953 483536
Mr G Haran (MAGREGOR)2 Auchengree Road, Glengarnock, Ayrshire, KA14 3BU01505 685539
Mrs E P Hollings (GUNALT)Carlton Hall Farm, Carlton, Yeadon, Leeds, Yorkshire, LS19 7BG01132 505113
Dr R W James (JASMORNE)55 High Street, Upton, Northampton, Northamptonshire, NN5 4EN01604 240686
Mr F Kane (HIRONTOWER)71 Coast Road, Redcar, Cleveland, TS10 3RD01642 485895
Mrs C McDonald (NORTHEY)Northey Springs, West Chase, Mundon, Maldon, Essex, CM9 6PD01621 740920
Mrs J Miller (FEORLIG)Peach Tree Cottage,Watling Street, Claybrooke Parva, Lutterworth, Leics LE17 5BE01455 220330/075410 42433
Mr R J Morris (LASCOED)Old Pontymister Farm, Risca, Newport, Gwent, NP11 6EL01633 612326
Mrs A Moss (EWTOR)Plantation Cottage, Ringtail Road, Burscough, Ormskirk, Lancashire, L40 8JY01704 893128
Mr R A Stafford JP (FARNFIELD)193 Peniel Green Road, Llansamlet, Swansea, SA7 9BA01792 797404
Mr J Thirlwell (FERNDEL)Whickham Hill South, Whickham Highway, Gateshead, NE11 9QL0191 4960394/07887 771222
Mrs Z Thorn-Andrews(DRAKESLEAT)Drakesleat, Bestmans Lane, Kempsey, Worcester, WR5 3PZ01905 820720
Ms T Walsh(ARDBRACCAN)22 Ferndale Road, Glasnevin, Dublin 11003531 8341537
Mrs J Ward (MIANJA)Prospect Cottage, 98a Bank Street, Morley, Leeds, LS27 9HY01132 526560
Mr F. Whyte (KAZVAL)North Lodge, Kirkpatrick Fleming, Dumfriesshire DG11 3BE01461 800372
Mrs P Williams (BOURNEHOUSE)Bourne House,  Bond End Holdings,Yoxall East,  Staffordshire DE13 8NJ01543 473220
A3 LIST (Breed Specialists)
Ms S Gudgin (JASSENDUE)34 Reservoir Road, Gloucester, GL4 6RT01452 384281
A3 LIST (Non-Specialists)
Mr C B Bexon (OLDFIELD)59 Derby Road, Kirkby in Ashfield, Notts NG17 9DH01623 722037
Mr M Howes (MEDOGOLD)Mandarin, Henley Road, Nuneham Courtenay, Oxford, OX44 9PR01865 341681
Ms B Johnson (DOWNSTREAM)3 Flint Cottages, Herringswell Road,  Kentford, Newmarket,  Suffolk CB8 7QS01638 750614
Ms D Stewart-Ritchie (GWENDARIFF)Gwendariff, Nut Hill Road, Moira, Co Armagh BT67 0PH02892 613703
Mrs A Webster (ASQUANNE)Lilac Cottage, Cliffe Hill, Stanton-under- Barden, Markfield, Leics, LE67 9TE01530 249952
Mr C Woodward (WADESON)Woodlands,  Furlong Road, Bolton-Upon-Dearne,  Rotherham, South Yorkshire S63 8HU01709 896663
B LIST (Breed Specialists)
Mr J Anderson (ROCHUS)Beechgrove, Goodrich, Ross-on-Wye, Herefordshire HR9 6JE01600 890667
Ms S Axtell (CALLMILLARD)sueaxtell@msn.com07519 292647
Ms F Cook (TAILLISIDE)Newsmithfield, 299 Coppice Road, Higher Poynton, Cheshire, SK12 1SP07966 555392
Ms J Garrity (EASTKNIGHTON)47 Bentinghouse Road, Leicester, LE2 9BG01162 243915
Miss J Pretty (JOALDY)24 Pipehay Lane, Draycott in the Clay, Ashbourne, Derbyshire DB6 5BY07710 428093
Mrs S Thorley (GEMPOINT)Chestnut Grove, Coalville, Leicester, LE67 4SG07906 392813
Mr S. Wright (HAWKWISE)33 Croft Lane, Temple Grafton, Alcester, Warks B49 6PA01789 772413
B LIST (Non-Specialists)
Mr C Atkinson (SEGANTII)5 Bristol Avenue, Fleetwood, Lancashire FY7 8JQ01253 870899
Mr A Brace (TRAGBAND)11 Lennox Lane, Bidston Village, Wirral CH43 7RB01512 001967
Mrs P Butler-Holley (SHANDWICK)13 Redthorpe Crest, Redbrook, Barnsley, Yorkshire, S751JE07850 419204
Mrs J Byrne (ENRYB)Enryb,4East View, off Oak Street, Shawford, Rochdale OL12 8NT07774 782643
Mrs J Eyeington (MEADOWDALE)Greys Farm, Horseley Fen, Chatteris, Cambridgeshire PE16 6XA01354 693358
Mrs E Gates (SCHONBLICK)19 Ings Way, Ingbirchworth, Penistone, Sheffield, Yorkshire, S36 7GL01226 766866
Ms I Glen (WILHOLME)Carlton Cottage, Deans Square,Topcliffe, Thirsk YO7 3RT01845 677764
Mr K Groom (GRUNJAGEN)37 Bridge Street, Cosley, West Midlands, WV14 8HU01215 579216
Mr S A Hollings (GUNALT)Carlton Hall Farm, Carlton, Yeadon, Leeds, Yorkshire, LS19 7BG01132 505113
Mrs D Holman (SILVANUS)191 Wood Lane, HESKIN , Lancs.   PR7 5NS01257 453111
Mrs A Howes (MEDOGOLD)Mandarin, Henley Road, Nuneham Courtenay, Oxford, OX44 9PR01865 343435
Mrs J Iles-Hebbert (GLENNESSA)Whittledown, Old Blandford Road, Salisbury, Wiltshire SP2 8DE01722 335375
Mrs S Marshall (LOWERDON)Lowerdon,  50 Sunway, Halifax,  West Yorkshire HX3 9PF01422 367399
Ms H McCormack (CHATAWAY)Mountmarle Cottage, Dryden Farm, Roslin, Midlothian, EH25 9PS01314 401916
Mr R McDonald (ROANJORA)23 Wilbury Hills Road, Letchworth, Hertfordshire, SG6 4JU01462 672696
Mrs J Millard(nee Fairhall) (ACOUSTICA)The Beeches, 79 Ely Road, Little Downham, Ely, Cambridgeshire CB6 2SN07851 153016
Mr M Phillips (JAEVA)Tower Cottage, Barby Road, Rugby Warks CV22 5QA07742 815228
Mrs J Revill (JULITA)Furzelands, 20 Acacia Drive, Maldon, Essex, CM9 6AP07764 157381
Mr D Shields (WILHOLME)Carlton Cottage, Deans Square,Topcliffe, Thirsk YO7 3RT01845 577764
Mrs B Stamp (TYNSIL)396 Princess Drive, Liverpool, L14 8XQ07715 030332
Mrs G Stenton (GAESTEN)Eagle Cottage, Stane Street, Slimfold, Horsham, West Sussex, RH13 7GX01403 790149
Mr R Strudwick (BURPHAM)31 Glendale Drive, Guildford, Surrey GU4 7HZ01483 827122
Mr E Webster (BENJCROFT)Smallholm Croft, Smallholm, Kelso, Roxburghshire TD5 7PJ01573 460363
Mr N A Worth (SARABANDE)4 Clos Sant Teilo, Llangyfelach, Swansea, SA5 7HG01792 795382
C LIST (Breed Specialists)
Miss J Cocking (RUSKINITE)61 Ruskin Avenue, Lincoln LN2 4DE07793 037800
Ms S Finch (CETGUELI)20 Bridge Street, Kidwelly, Carmarthenshire SA17 4UU01554 890247
Mr R Gregor134 Badshot Park, Badshot Lea, Farnham, Surrey, GU9 9NF01252 330387
Miss S Ryan34 Lime Tree Avenue, Uppingham LE15 9SS07803 940684
Mrs L Stevens (SANBOSIER)140 Home Farm, Highworth, Swindon SN6  7EH01793 766162
Mr R Welch23 Park Avenue, Kerry, Newtown, Powys SY16 4DA01686 670809
Mrs L Poole (LAURREMAR)81 Landermere Road, Thorpe le Soken, Essex CO16 0LW01255 861229
C LIST (Non-Specialists)
Mr D Alcorn (RUTILUS)Annavale, Biggar, South Lanarkshire ML12 6LX07719 407621
Mr A Allen (ALLENIE)Grove House, 79 Brigg Lane, Camblesforth, Selby, N Yorkshire YO8 8HD01757 611265
Mr P Barnaby (RUSKINITE)61 Ruskin Avenue, Lincoln LN2 4DE07508 548671
Ms T Boyles (BLEYOS)Riverside Cottage,  Cladich, by Dalmally Argyll PA33 1BQ07821 674619
Ms E Bryant (PHENSET)2 Trinity Way, Papworth Everard, Cambs CB23 3AR01480 839836
Mrs J Cameron (KASPROWY)Hifghfields, Eaglesham, Glasgow G76 0WT01355 302659
Ms T Dunsdon (SEASPRING)Delphi, Dove Lea Gardens, Common Lane, River,Dover CT17 0QH07837 866086
Mr M Egan (ENRYB)Enryb,17 Longfield Rd , Shaw,  Oldham OL2 7HD07774 782643
Mrs K A Frost (FROSTISEN)Runaways Cottage, Ring St, Stalbridge, Dorset, DT10 2LZ01963 364434
Ms C Gill (JOCAGIL)6 The Beeches, Moreton, Wirral CH46 3SN07769 222324
Mrs D Hardie (MISTAYRE)101 Prestwick Road, Ayr KA8 8LJ01292 283738
Mrs L Harper (PITSWARREN)Pitswarren, Quarley, Andover, Hants, SP11 8PT01980 629213
Mr P Harper (PITSWARREN)Pitswarren, Quarley, Andover, Hants, SP11 8PT01980 629213
Ms M Hodgson (DDALRUS)1 Scythe Way, Colchester, Essex, CO3 4ST01206 540029
Ms G Horrocks (ITCHENWYCH)40 Sandiway Road, Crewe CW1 3QR01270 585654
Mrs D Kirkwood-Emery (HELYDON)34 Auchencor Drive, Kilmarnock KA3 1PX01563 524706
MR D Knights (LELAPS)186 Pinza Close, NEWMARKET CB8 7AR01638 428717
Ms S McAndrew (BRACKENMIST)31 Selkirk Avenue Paisley Renfrewshire PA2 9JF.01505 349094
Mrs H Male (MALENBROOK)17 Griffiths Avenue, North Lancing, West Sussex BN15 0HW01903 767582
Mr J Millward (ELDERSFIELD)3 latchford Close, Redditch, Worcs B98 9NQ01527 61377
Mrs J Morris (PENROSE)Black Beech, Goytre, Pontypool, Gwent NP4 0AA01873 880271
Ms M Morton (ANDRONJA)Wiston Lea, 59a, Lethame Road, Strathaven ML10 6DU07707 060475
Ms J Nicholls (STONESVIEW)32 Lodge Hill Drive, Kiveton PArk, Sheffield S26 5RU07772365261 – 01909773780
Mrs M Nixon (QUINTANA)The Old Rectory, Rectory Lane, Nailstone, Nuneaton, CV13 0QQ01530 260581
Mrs E. Anne Orzel (BRAXTON)Pickerton Farm, Guthrie, By Forfar DD8 2TZ01307 830378
Mr W J Orzel (BRAXTON)Pickerton Farm, Guthrie, By Forfar DD8 2TZ01307 830378
Mr Martyn Rees (TYNDALE)13 Rodway Road, Mangotsfield, Bristol BS16 9HH01179 563959
Ms A Scutcher (WINSLEYWOOD)10 Glebe Close, Wix Manningtree, Essex, CO11 2SD01255 871489
Mrs G Simpson(SIREVA)Lythe House Farm, Stape, Pickering, North Yorkshire YO18 8HP01751 417035
Mr M Slimakmark.slimak@yahoo.com07854 829613
Mrs D Smillie-GrayOakberrow, Stoneyard Green, Coddington, Ledbury, Herefordshire HR8 1JR01531 640102
Miss N Spencer (BANNONBRIG)Wood View, 9 Bransfield Close, Wigan, Lancashire.  WN3 5NW.07710 495256
Dr R Suchett-Kaye (SETTSKAYE)8 Meden Bank, Bothamsall, Retford, Notts DN22 8DX01623 835694
Miss D Tranquada (Castanho )73 Edgebury, Chislehurst, Bromley BR7 6JN07545 190392
This list expires 31/12/20
[Categories linked to this post: Club, Forms - Schedules - Instructions, Judging, Show]