Categories
DIS Event News Show

Open Show – 24 Sep 2023

Critiques for Special classes, results and photos added.

Event List

Print | Share on Facebook

dis-default-show.jpg

BCGB Open Show at YELVERTOFT VILLAGE HALL Yelvertoft, Northants NN6 6LJ on SUNDAY, 24th SEPTEMBER 2023
Show opens: 9.00 am Judging: 10.00 am
Judge: Mr David Shields (Wilholme)
Special Award Classes: Ms Eileen Bryant (Phenset)

Results

Main Classes
Special Classes

Critiques

Critique - Special Classes - Ms Eleanor Bryant (Phenset)

Photos

click to view

Announcements, Updates, Forms etc

Show entries and trophy reminder
Schedule
Entry etc (Foss Data Systems)
Show Announcement

Trophies

Links to Pedigrees (with pedigree photo)

Judge: MR DAVID SHIELDS (WILHOLME)

BISBonapartist Pickpocket Sh Ch
Mrs L Graham & Mrs J Yarrow
RBISBonapartist Odile Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
BPISJassendue Usoa
Ms S Gudgin
BVISRochus Juliet Sh Ch
Mrs K Southorn

Main Classes

Judge: MR DAVID SHIELDS (WILHOLME)

Class: Minor Puppy Dog
1stJassendue Usoa
Ms S Gudgin
2ndHawkwise Unsung Hero
Miss L Aitken
Class: Puppy Dog
1stJassendue Ugo
Ms S Gudgin
2ndRochus Take Action
Mr M & Mrs H Jones
Class: Limit dog
1stTillybirloch Otto
Mr N D Hayes & Mr A Wilson
Class: Open Dog
1stBonapartist Pickpocket Sh Ch
Mrs L Graham & Mrs J Yarrow
2ndBonapartist Peaky Blinder Avec Aukskara Sh Ch
Mrs K M Williams & Mrs A Williams
Class: Special Open Orange & White Dog
1stHighclare Only One Avec Tailliside (AI) Sh Ch JW
Miss F Cook
2ndSanbosier Nevis
Mr N D Hayes & Mr A Wilson
Class: Special Open Any Other Colour Dog
1stRennes De Pasmazgeng
Mr K Taylor & Mrs C Gill
2ndTillybirloch Roman
Mr A & Mrs S Coveney
Class: Special Tailed Dog
1stRochus Take Action
Mr M & Mrs H Jones
Class: Special Working Dog
Class: Puppy Bitch
1stTillybirloch Tori
Mr A & Mrs S Coveney
Class: Novice bitch
1stRochus Starburst
Ms R Holt
Class: Post Graduate Bitch
1stBonapartist Temptress at Laurremar
Mr M & Mrs L Poole
2ndTillybirloch Rosa
Mr G & Mrs M Brown
3rdRochus Sweet Pea
Mr M & Mrs H Jones
Class: Limit Bitch
Class: Open Bitch
1stBonapartist Truffle Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
2ndBonapartist Odette at RuskiniteSh Ch
Ms J L Cocking & Mr P R Barnaby
3rdRochus Ottilie (AI)
Mrs K Southorn
Class: Special Open Orange & White Bitch
1stBonapartist Odile Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
2ndBonapartist Orchid of Lyndfil
Mrs L Graham & Mr G Denwood
3rdRochus Perrine
Mrs K Southorn
Class: Special Open Any Other Colour Bitch
1stPesh Di Val Grossa of Bonapartist (IMP IT) Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
2ndRochus Nelke
Mrs K Southorn
3rdSprite De La Riviere Ouareau
Mme Trois & M Hanriot
Class: Special tailed Bitch
1stTillybirloch Rosa
Mr G & Mrs M Brown
2ndRochus Sweet Pea
Mr M & Mrs H Jones
Class: Veteran Bitch
1stRochus Juliet Sh Ch
Mrs K Southorn

Special Classes

Judge: MS Ellie Bryant (PHENSET)

Class: Memorial class - Ad Astra SPECIAL YEARLING DOG or BITCH
1stBonapartist Truffle Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
2ndBonapartist Temptress at Laurremar
Mr M & Mrs L Poole
3rdJassendue Usoa
Ms S Gudgin
ResJassendue Ugo
Ms S Gudgin
VHCHawkwise Unsung Hero
Miss L Aitken
Class: Memorial class - Sandy Massie Memorial class -Special TAN DOG or BITCH
1stHighclare Only One Avec Tailliside (AI) Sh Ch JW
Miss F Cook
2ndBonapartist Odette at RuskiniteSh Ch
Ms J L Cocking & Mr P R Barnaby
3rdRochus Nelke
Mrs K Southorn
ResRochus Ottilie (AI)
Mrs K Southorn
VHCSanbosier Nevis
Mr N D Hayes & Mr A Wilson
Class: Memorial class - Peter Green SPECIAL OPEN DOG or BITCH
1stBonapartist Pickpocket Sh Ch
Mrs L Graham & Mrs J Yarrow
2ndBonapartist Peaky Blinder Avec Aukskara Sh Ch
Mrs K M Williams & Mrs A Williams
3rdPesh Di Val Grossa of Bonapartist (IMP IT) Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
ResHighclare Only One Avec Tailliside (AI) Sh Ch JW
Miss F Cook
VHCRochus Perrine
Mrs K Southorn

[Open Show|show|105]

HSR Date[2023-0924]

Please email corrections to Club Secretary
Pedigree related corrections email Breed Database Co-ordinator
This page is generated by the Dog Information System.