Categories
DIS Event News Show

Championship Show – 15 Jul 2023

Show critiques, results and photos added.

Event List

Print | Share on Facebook

dis-default-show.jpg

Saturday, 15 July 2023
Oakridge Arena, Holme Farm, Swinderby Road, Collingham, Newark, NG23 7NZ
Postal Entries Close: Saturday, 24 June 2023 @ 23:59
Online Entries Close: Sunday, 2 July 2023 @ 23:59

Results

Main Classes
Special Classes

Critiques

Main Classes - Mr Ray Greenwood
Special Classes - Ms Catherine Gill (Jocagil)

Photos

click to view

Announcements, Updates, Forms etc

Schedule
Fosse Data Entry and Forms
Change of Judge
Judge Update
Show Entries and Trophy Reminder

Trophies

Links to Pedigrees (with pedigree photo)

Judge: Mr Ray Greenwood(JOYMONDS)

BISPatouche Milord
Mrs J Frost
RBISTarward Our Joe
Mrs J Robinson
BPISPatouche Tia
Mrs P Rush
DCCPatouche Milord
Mrs J Frost
BCCSprite De La Riviere Ouareau
Mme N & M Trois & Hanriot

Main Classes

Judge: Mr Ray Greenwood(JOYMONDS)

Class: Minor Puppy dog or bitch
1stTillybirloch Tori
Mr A & Mrs S Coveney
2ndRochus Take Action
Mr M & Mrs H Jones
Class: Puppy Dog
1stRochus Take Action
Mr M & Mrs H Jones
Class: Junior Dog
1stBonapartist Trooper of Stonesview
Miss J & Mr G & Mrs M Nicholls
Class: Post Graduate Dog
1stRochus Silver Sage
Mr J & Mrs L Dyke
Class: Limit dog
1stTillybirloch Otto
Mr N & Mr A Hayes & Wilson
Class: Open Dog
1stTarward Our Joe
Mrs J Robinson
2ndBonapartist Peaky Blinder Avec Aukskara Sh Ch
Mrs K & Mrs A Williams & Drozdova
3rdSanbosier Naos at Laurremar
Mr M & Mrs L Poole
Class: Special Open Orange & White Dog
1stHighclare Only One Avec Tailliside (AI) Sh Ch JW
Miss F Cook
2ndSanbosier Nevis
Mr N & Mr A Hayes & Wilson
Class: Special Open Any Other Colour Dog
1stRochus Noble
Mr J & Mrs B Anderson
2ndTillybirloch Roman
Mr A & Mrs S Coveney
Class: Special Veteran Dog
Class: Special Working Dog
Class: Puppy Bitch
1stPatouche Tia
Mrs P Rush
Class: Junior Bitch
1stRochus Tina
Mr J & Mrs B Andserson
2ndBonapartist Temptress at Laurremar
Mr M & Mrs L Poole
Class: Novice bitch
1stRochus Sweet Pea
Mr M & Mrs H Jones
2ndRochus Starburst
Ms R Holt
Class: Graduate Bitch
Class: Post Graduate Bitch
1stRhapsodie De La Riviere at Patouche
Mrs J Frost
2ndRochus Sea Holly
Mrs C & Mr R Perks
Class: Limit Bitch
1stPatouche Peiam Am Cetgueli
Ms S Finch
2ndTarward Pretty Penny
Mrs J Robinson
3rdRochus Ottilie (AI)
Mrs K Southorn
Class: Open Bitch
1stRochus Perrine
Mrs K Southorn
Class: Special Open Orange & White Bitch
1stBonapartist Odette at Ruskinite Sh Ch
Miss J & Mr P Cocking & Barnaby
Class: Special Open Any Other Colour Bitch
1stSprite De La Riviere Ouareau
Mme N & M Trois & Hanriot
2ndDenandmeg Pure Beauty
Mrs A & Mr M Naylor
Class: Special tailed Bitch
1stRochus Sea Holly
Mrs C & Mr R Perks
Class: Veteran Bitch
Class: Brace
1stRochus
Mr M & Mrs H Jones
2ndSanbosier Tillybirloch
Mr N D & Mr A Hayes & Wilson

Special Classes

Judge: Mr Ray Greenwood(JOYMONDS)

Class: Memorial class -SPECIAL YEARLING DOG or BITCH
1stBonapartist Temptress at Laurremar
Mr M & Mrs L Poole
2ndBonapartist Trooper of Stonesview
Miss J & Mr G & Mrs M Nicholls
Class: Memorial class -Hawkwise Bairn SPECIAL BEGINNERS DOG or BITCH
1stRhapsodie De La Riviere at Patouche
Mrs J Frost
2ndSprite De La Riviere Ouareau
Mme N & M Trois & Hanriot
3rdRochus Ottilie (AI)
Mrs K Southorn
ResTillybirloch Otto
Mr N & Mr A Hayes & Wilson
VHCShelley Du Petit Odon at Patouche
Mrs P Rush
Class: Memorial class -Malbec SPECIAL OPEN DOG or BITCH

[Champ Show|show|106]

HSR Date[2023-0715]

Please email corrections to Club Secretary
Pedigree related corrections email Breed Database Co-ordinator
This page is generated by the Dog Information System.