Categories
DIS Event Mailchimp Block Post News Show

BCGB Championship Show 2022

BCGB Championship Show 2022

Event List

Print | Share on Facebook

dis-default-show.jpg

Critiques

Main Classes - Mr Bill Molton
Special Classes - Mr David Shields

Photos

click to view

Any reports, photos etc linked to the event will be added above once published.

Trophies

Links to Pedigrees (with pedigree photo)

Judge: Mr Bill Molton (BRAEBRITS)

BISTillybirloch Roman
Mr A & Mrs S Coveney
RBISBonapartist Odile Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
BVISBonapartist Grenadier Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
DCCTillybirloch Roman
Mr A & Mrs S Coveney
BCCBonapartist Odile Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow

Main Classes

Judge: Mr Bill Molton (BRAEBRITS)

Class: Junior Dog
Class: Novice Dog
1stSanbosier Perseus
Mr D Dixon
Class: Graduate Dog
1stRochus Serpentine with Jayricnbrits
Mrs M J Cutler
2ndSanbosier Nevis
Mr N D Hayes & Mr A Wilson
Class: Post Graduate Dog
1stBonapartist Soldier Blue with Jayricnbrits
Mrs M J Cutler
2ndRennes De Pasmazgeng
Mr K Taylor & Mrs C Gill
3rdTillybirloch Otto
Mr N D Hayes & Mr A Wilson
Class: Limit dog
1stTillybirloch Roman
Mr A & Mrs S Coveney
2ndSanbosier Naos at Laurremar
Mr M & Mrs L Poole
Class: Open Dog
1stTarward Our Joe
Mrs J Robinson
2ndBonapartist Peaky Blinder Avec Aukskara
Mrs K M Williams & Mrs A Drozdova
3rdHawkwise Land Agent
Mr S Wright
Class: Special Open Orange & White Dog
Class: Special Open Any Other Colour Dog
Class: Special Tailed Dog
3rdSanbosier Perseus
Mr D Dixon
Class: Special Veteran Dog
1stBonapartist Grenadier Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
2ndTillybirloch Jem Ch
Mr A & Mrs S Coveney
3rdPatouche Lambert
Mr & Mrs Samardzija
Class: Special Working Dog
Class: Junior Bitch
1stRochus Sea Holly
Mrs C & Mr R Perks
2ndRochus Starburst
Ms R Holt
3rdRochus Sweet Pea
Mr & Mrs M & H Jones
Class: Novice bitch
1stSanbosier Renes Dream
Mr & Mrs M & L Stevens
Class: Graduate Bitch
Class: Post Graduate Bitch
1stPatouche Peiam Am Cetgueli
Ms S Finch
2ndRochus Ottilie (AI)
Mrs K Southorn
Class: Limit Bitch
1stRochus Perrine
Mrs K Southorn
Class: Open Bitch
1stBonapartist Odile Sh Ch
Mr P A & Mrs J A Yarrow
2ndBonapartist Odette at Ruskinite Sh Ch
Ms J L Cocking & Mr P R Barnaby
Class: Special Open Orange & White Bitch
Class: Special Open Any Other Colour Bitch
Class: Special tailed Bitch
1stRochus Sea Holly
Mrs C & Mr R Perks
2ndCapenor Coco Cosette
Mr D Dixon
3rdRochus Sweet Pea
Mr & Mrs M & H Jones
Class: Veteran Bitch

Special Classes

Judge: Mr David Shields(WILHOLME)

Class: Memorial class -SPECIAL YEARLING DOG or BITCH
1stRennes De Pasmazgeng
Mr K Taylor & Mrs C Gill
2ndBonapartist Soldier Blue with Jayricnbrits
Mrs M J Cutler
3rdTillybirloch Roman
Mr A & Mrs S Coveney
ResRochus Starburst
Ms R Holt
VHCRochus Sweet Pea
Mr & Mrs M & H Jones
Class: Memorial class -SPECIAL BEGINNERS DOG or BITCH
1stRochus Perrine
Mrs K Southorn
2ndSanbosier Renes Dream
Mr & Mrs M & L Stevens
3rdPatouche Peiam Am Cetgueli
Ms S Finch
ResTillybirloch Otto
Mr N D Hayes & Mr A Wilson
VHCRochus Ottilie (AI)
Mrs K Southorn
Class: Memorial class -SPECIAL OPEN DOG or BITCH
1stPesh Di Val Grossa of Bonapartist(Imp IT)
Mr P A & Mrs J A Yarrow
2ndHighclare Only One Avec Tailliside (AI) Sh Ch JW
Miss F Cook
3rdTarward Our Joe
Mrs J Robinson
ResBonapartist Odette at Ruskinite Sh Ch
Ms J L Cocking & Mr P R Barnaby
VHCTillybirloch Mistique
Mr A & Mrs S Coveney

[Champ Show|show|84]

HSR Date[2022-07]

Please email corrections to Club Secretary
Pedigree related corrections email Breed Database Co-ordinator
This page is generated by the Dog Information System.